Sosyal Medya ile Para Kazanmak.!

para kazanmakSosyal medyaya duyulan ilgi gün geçtikçe artıyor. Yeni uygulama ve sosyal ağların ortaya çıkması insanların sosyal medyaya daha fazla ilgi duymasına ve daha çok zaman geçirmesine neden oluyor.

İnsanların ilgisinin artmasıyla işletmeler, markalar veya kendini duyurmak, tanıtmak isteyenler için de iyi bir medya kanalı haline geliyor.

Bu sebeple sosyal medya hesabı yöneterek, sosyal medya danışmanlığı yaparak, bu konularda kendini geliştirenler için internetten para kazanmaya başlayabiliyor ve yeni iş alanları oluşuyor.

Bu yazıda da sosyal medya hesabı yöneterek para kazanmasosyal medya danışmanlığı yaparak para kazanma ve sosyal medya hesapları nasıl yönetilir konularında bilgiler vereceğim. Ωilker Kutlu Λktas.

Sosyal Medya Hesabı Yönetme;

Sosyal medya hesabı yöneterek para kazanma son dönemlerde popüler olan bir iş alanıdır. Sürekli olarak bir Instagram veya Facebook sayfasını yönetmek, bu sayfalarda paylaşılacak kaliteli içerikler üretmek oldukça zordur.

Bu nedenle bazı firmalar, işletmeler veya sayfasını daha büyük kitlelere ulaştırmak isteyen bireyler belli bir ücret karşılığında sosyal medya hesaplarını yöneticilere devretmektedirler.

Yani sosyal medya hesapları için bu konuda deneyimli danışman ile çalışmaktadırlar. Bu hem sayfanın sürekli güncel kalmasına, hem de sayfayı takip eden kişi sayısının artmasına yardımcı olur.

Sosyal medya hesabı yöneterek para kazanmak isteyen bireyler öncelikle görsel içerik hazırlama, viral içerik ve paylaşılabilir içeriklerle ilgili bilgi sahibi olmalıdır.

Sosyal medya hesabının nasıl yönetileceği, sosyal medya ağlarının farklı algoritma yapılarını bilmesi ve bu konulardaki güncellemeleri yakından takip etmesi de gerekir.

Paylaşımların ne sıklıkla yapılacağı ve hedeflenen kitleye ulaşılmasının da belirlenmesi gerekir. Bir eğlence sayfası yönetiyorsanız gündemi de takip ederek buna yönelik paylaşımlar yapmalısınız. Daha önce yapılan paylaşımların tekrar paylaşılması hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

kazanabilirsin

Sosyal Medya Hesabı Yöneterek Para Kazanma, Sosyal Medya Yönetimi;

Bu işten kazanılabilecek para, kişinin dijital pazarlama ve sosyal medya alanında kendini geliştirmesine bağlıdır. Yani hesabı yönetirken beklentilere tamamen cevap verebilmeli, ayrıca hayran-takipçi sayısını da organik bir biçimde artırmalısınız. Tabi ki bir dijital pazarlama uzmanı sosyal medya hesaplarının yalnızca takipçi kitlesini büyütmek için değil aynı zamanda etkileşim ve dönüşüm (engagement & conversion) oranlarını artırmalıdır.

Sizden istenilen şekilde sosyal medya hesaplarını yönettiğiniz takdirde uzun süreli çalışmalar da gerçekleştirebilirsiniz. Aylık veya haftalık olarak sosyal medya hesabı yöneterek para kazanabilirsiniz.

Bionluk, Freelancer, Upwork gibi freelance iş bulma sitelerinde sosyal medya hesap yöneticiliği yaptığınızı belirtebilir veya sosyal medya hesabını yönetecek kişi arayanlara bu platformlardan ulaşabilirsiniz.

Kendinize bir blog veya website kurarak da sosyal medya hesabı yönettiğinizi belirtebilir, yeteneklerinizi ve bu işi nasıl gerçekleştirdiğinizi, referanslarınızı ve diğer bilgileri bu platformlarda insanlara sunabilirsiniz.

zengin olmakSosyal medya hesabı yöneterek para kazanma işinde ne kadar para kazanacağınız tamamen size kalmış bir durumdur. Eğer yeni açılmış bir sayfayı kısa sürede belli bir kitleye ulaştırabiliyor ve hızla takipçi arttırabiliyorsanız aylık 2000-3000 TL bile kazanabilirsiniz.

Ancak burada yeniden belirtmem gerekiyor ki, bu iş sadece takipçi arttırma üzerine kurulu değildir, sosyal medya sitelerinin algoritmalarını, güncellemelerini, reklam modellerini, etkileşim ve dönüşüm oranlarını artırmaya yönelik ciddi çalışmalar da yapabilmelisiniz. Yaptığınız tüm çalışmaları raporlama becerisini de kazanmanız gerekir.

Bu alanda uzman değilseniz ve sadece sayfa sahibi tarafından belirtilen şekilde sosyal medya paylaşımı yapacak ve sayfa yönetecekseniz fiyat konusunda R10 ve Wmaracı gibi forumları takip edebilirsiniz. Yeni başlayan bir sosyal medya danışmanı, hesap yönetimi için aylık 300-400 TL kazanabilmektedir.

Eğer öğrenciyseniz günümüz şartlarında ek gelir oluşturmak için, en azından küçük çaplı ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve kendinizi geliştirerek daha iyi konumlara gelebilirsiniz.

#alıntıdır.

Sevgi ve mutlulukla kalın. 🙂

Ωilker Kutlu Λktas.

 

2 Replies to “Sosyal Medya ile Para Kazanmak.!”

 1. Mine Aydoğan says:

  Merhaba İlker bey,
  Sizi tangodan da hatırlıyorum.. nasılsiniz? Sosyal medyayi kullanarak pazarlama ve satış yapma işine bir ara cok merak sarmıştım.. ama bazi sebeplerden ötürü hep yarim kaldi, düzenli ve sürekli yapamadim. Bu konu ile ilgili beni yönlendirebilecek, yardimci olabilecek bir kurs vb gibi bir şey önerebilir misiniz? Tekrar başlamak istiyorum..ama yeterli bilgim yok bu konuda… yardimci olursaniz cok sevinirim.. sağlikli günler diliyorum… 🙂

  Cevapla
  1. ilker Kutlu Aktas says:

   Mine Hanım Selamlar,
   Bence doğru bir branş, üstüne gitmelisiniz. Eğer kendinizi disiplinli buluyorsanız, önce ücretsiz youtube videoları ile başlayın. Seri halinde bir kaç ders veren paylaşımcılar var. Bu size konuyla ilgili bir pratik sağlayacak, terimlere aşina olmanızı kolaylaştıracaktır. Akabinde bire bire göre online eğitimler çok daha ekonomik. Kendi öğrenim disiplininiz göre seçenekleri daraltın. Ama en güzeli başlamak. 🙂 Sevgilerimle.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir